Bolesť krížov sa vyskytuje u všetkých

Určite poznáte vo svojom okolí niekoho, kto má s niektorou časťou tela stále sa obnovujúci problém. A možno k tomu okoliu patríte aj vy. No dnes sa už nemusíme veľmi čudovať, nakoľko náš životný štýl je väčšinou tak zle nastavený, že nám spôsobuje kopec problémov. Jedným z nich môže byť aj bolesť krížov, ktorá sa môže prejavovať v rôznych intenzitách a u rôznych vekových kategórií. Jeden z najhorších prípadov je seknutie, ktoré môže daného človeka paralyzovať na pomerne dlhú dobu. Dnes si povieme, ktoré činitele môžu tento problém spustiť a ako ho vyriešiť čím skôr, prípadne ako mu predchádzať.

dievca v predkloneAké sú jej príčiny resp. čo ju môže spôsobiť?

Činiteľov je skutočne veľa. V niektorých prípadoch ide o „banality“, v iných by ste sa zas mali mať na pozore, nakoľko môže ísť o symptóm vážnejšej diagnózy. Najviac prípadov bolesti krížov ale súvisí s vekom a opotrebovaním svalstva a stavcov (podrobnejšie o danej problematike vám povie www.bolestkrizov.sk). Ďalšou príčinou je podcenenie teploty a slabé alebo krátke oblečenie, ktoré spôsobuje prefúknutie alebo prechladnutie. Bolesť krížov sa ale často objavuje aj pri zlom zdvihnuté ťažšieho predmetu. Vtedy to súvisí nielen s precenením schopností jedinca, ale aj so zlým držaním tela. Na držanie tela by sme si mali dávať pozor nielen pri zdvíhaní závažia, ale aj pri iných bežne vykonávaných činnostiach. Medzi ne patrí určite aj obyčajná chôdza či sedenie.

Bolesti krížov sa vám ale môžu objaviť aj v dôsledku vážnejších dôvodov. Môže ísť o úraz, poškodenie platničky, svalu alebo stavcov, o prebiehajúci zápal v danej oblasti, o poškodenie alebo ochorenie orgánov brušnej dutiny či panvového dna atď. Okrem toho sa bolesť krížov často objavuje aj u ľudí s nadváhou či u tehotných žien. Vyskytovať sa môže ako u starších, tak aj u mladých ľudí.

Bolesť krížov sa môže prejavovať rôzne

Určite asi nemá zmysel rozoberať príznaky tohto problému, nakoľko je asi každému jasné ako a kde sa prejavujú. Rozdiel ale môže byť v intenzite nepríjemnosti. Niekto pociťuje bolesť krížov len ako tlak na spodku chrbta, iný zas môže cítiť pichanie či pocit pripomínajúci bodanie nožom. Bolesť ale nemusí byť vycentrovaná presne v strede, prípadne sa nemusí týkať celej tejto oblasti. Viac sa môže objaviť na pravej alebo na ľavej strane a niekedy to neostáva len tam. U niekoho dokonca vystreľuje až do stehna alebo nižšie do nôh, čo teda komplikuje aj samotnú chôdzu.

Špeciálnym typom bolesti je seknutie v krížoch, kedy väčšinou dochádza k zaseknutiu svalu medzi platničky, čo spôsobuje veľmi silné muky. V mnohých prípadoch sa človek, ktorého práve seklo nemôže pohnúť z polohy, v ktorej ho seklo. Chodiť je možné, avšak pohyb chrbta a špeciálne oblasti nad panvou je akoby zablokovaný. V takom prípade určite netreba robiť žiadne násilné pohyby či iné manévre. Pri seknutí v krížoch je najlepšie si ľahnúť chrbtom alebo bokom na tvrdú podložku a oddychovať. Určite sa nijako ináč nezaťažujte.

Liečba týchto nepríjemností

Liečiť bolesť krížov je možné niekoľkými spôsobmi, no závisí to hlavne od toho, aká bola príčina. Najčastejšie sa ale pacienti s týmito starosťami obracajú na pomoc rôznych gélov, mastí, krémov či balzamov, ktoré sú príjemné nielen keď sa na boľavé miesto priamo natierajú, ale aj v uvoľňovaní bolesti veľmi rýchlo zaberajú. Mimo nich vás môže od boľavých krížov uľaviť aj iný liek, najčastejšie tabletky, ktoré sa teda požívajú ústne. Pôsobiť ale začínajú po dlhšej dobe. Z tohto hľadiska majú na vrch určite masť, krém, gél či balzam.

V niektorých prípadoch je ale nutné, aby vás ošetril lekár. Hlavne vtedy, ak v odstránení bolesti krížov už nič nezaberá, prípadne sa stále rozširuje a zhoršuje. Môže ísť totiž aj o zápal alebo vážnejšie ochorenie, ktoré sme už uviedli aj vyššie ako príčinu tejto nepríjemnosti. Na takéto vážne prípady väčšinou gély ani tabletky proti bolesti nezaberú a ak, tak len na veľmi krátku dobu. Lekár vám vtedy môže stanoviť špeciálnu liečbu, niekedy postačujú antibiotiká. 4 druhy liekov

Aj mimo týchto vážnejších príčin vám môže lekár podať pomocnú ruku a to tak, že vám napr. pri seknutých krížoch vpichne uvoľňujúcu injekciu, ktorá zaberá behom niekoľkých minút. Nemusíte tak potom ležať celé hodiny, niekedy aj dni pripútaný na lôžko. Pri veľmi silných bolestiach vám môže predpísať silnejšie analgetické lieky alebo lieky na uvoľnenie svalstva. Ale pozor, žiadne z týchto liečiv sa nesmú užívať v tehotenstve, ani lieky na predpis, ani bez predpisu, ani krémy, gély, masti či iné uvoľňujúce pomôcky.

V každom prípade si dávajte pozor aj na aplikáciu tepla či hrejivých náplastí proti bolesti krížov, ktoré vám môžu v niektorých prípadoch uškodiť. Ak si nie ste istý príčinou tejto nepríjemnosti, radšej sa poraďte s lekárom alebo s lekárnikom.

Ako dlho sa bolesť v krížoch lieči?

Doba liečenia je rôzna. V niektorých prípadoch trvá pár dní, inokedy je to aj pár týždňov či mesiacov. No stáva sa aj to, že už potrvá a bude sa objavovať po celý zvyšok života. Hlavne v prípade, ak ide o dôsledok úrazu alebo chronickej choroby, akými sú napríklad reuma či dna. Natiahnutý sval môže o sebe dávať vedieť aj niekoľko týždňov, rovnako ako prebiehajúce zápaly. Pri zlom držaní tela sa môže bolesť v krížoch vytratiť ako náhle zaujmete správnu polohu.