Vysoký krvný tlak – všetko, čo ste možno ešte nevedeli

Rozhodli ste sa pravidelne si pomocou tlakomeru merať hodnoty aktivity vášho srdca, ciev a krvného obehu, no nejako sa vám nepozdávajú? Sú často zvýšené napriek tomu, že ste nevykonávali žiadnu psychicky alebo fyzicky záťažovú aktivitu? V tom prípade by ste veci nemali nechávať na osud a brať na ľahkú váhu, ale čím skôr navštíviť lekára, ktorý sa o váš problém bude zaujíma viac. Neliečený a podceňovaný vysoký krvný tlak je totiž príčinou mnohých úmrtí a určite sa medzi nich nechcete zaradiť aj vy. O to je horšie, že tento zdravotný problém postihuje čoraz mladšie ročníky. Aké sú jeho iné príznaky, príčiny alebo ako ho je možné liečiť, sa dozviete nižšie.

Prečo sa môže rozvinúť a o aký problém ide?

starsi pan s usmevomAk vám lekár povedal, že máte vysoký krvný tlak, znamená to, že vaše srdce je príliš zaťažované (bližšie vám to vysvetlí aj www.vysoky-tlak.sk). Musí fungovať rýchlejšie a viac v dôsledku zužovania a zanášania ciev, čo spôsobuje rýchlejšiu cirkuláciu krvi a teda srdce ju musí roztriediť oveľa rýchlejšie. Čo ale tento stav spôsobuje?

Príčiny rozvoja a vzniku vysokého krvného tlaku sú rôzne. Môže ísť o dedičnosť, nadváhu, tehotenstvo, o zlé stravovanie, ale aj o zlý životný štýl a slabý pohybový režim. Tieto dôvody zvyknú byť príčinou mnohých ochorení, nielen hypertenzie. Preto je o to viac dôležité, aby ste dbali na správne stravovanie a pohyb, hoci v prípade dedičnosti prejav tohto ochorenia asi neovplyvníte. No môžete ho minimalizovať.  Rovnako má zlý vplyv aj časté a dlhodobé stresovanie a emocionálne výkyvy.

Čo konkrétne škodí vášmu srdcu a môže vaše cievy zanášať a zužovať? Ide o ťažké jedlá (často presolené, mastné, údené, vyprážané, trvanlivé, biele pečivo…), nápoje (hlavne sladené bublinkové, alkohol…), fajčenie, dlhodobé sedenie a neaktivita…

Príznaky vysokého krvného tlaku

Toto ochorenie môžete jednoznačne odhaliť pomocou pravidelného merania si hodnôt aktivity srdca tlakomerom, prípadne krvnými testami u lekára. Okrem toho ale môže mať vysoký krvný tlak aj iné sprievodné príznaky, ktoré sa môžu prejaviť v rôznom rozsahu. Nakoľko ich je pomerne dosť, u pacientov sa len zriedkakedy vyskytujú všetky. Niektorí dokonca nemajú žiadne príznaky a na ochorenie sa príde pri pravidelnej preventívnej prehliadke.

Medzi iné symptómy vysokého krvného tlaku zaraďujeme búšenie a bolesti srdca, bolesť v hrudi, bolesť, tlak  a hučanie v hlave, dýchavičnosť, rýchle vyčerpanie, zvýšená únava, nespavosť, začervenanie, opuchy tváre a členkov, meravenie prstov, krvácanie z nosa, poruchy zraku atď.

Liečbu dlho neodkladajte

Liečenie je veľmi podstatné pri akejkoľvek diagnóze, nielen pri vysokom krvnom tlaku. Tu je to dôležitejšie o to viac, nakoľko môže mať veľmi vážne následky.stetoskop a cvikla Najčastejšie sa ľudia obracajú s pomocou na lekára, ktorý im ako liečbu predpíše lieky na predpis. No niektorí sú zástancovia čisto prírodných metód, takže jediné, čo sú ochotní užiť sú prírodné lieky bez predpisu. Prípadne radi skúšajú rôzne iné metódy, o ktorých sa dočítali. Z prírodných liekov máte k dispozícii rôzne tabletky, sirupy, kvapky, ktoré sa berú pravidelne, podobne ako lieky od lekára. Aj v prípade takejto liečby sa je potrebné nechať kontrolovať a vyšetrovať, aby ste videli a uistili sa, že používaný prípravok priniesol svoje ovocie.

Dávajte si pozor ale na výživové doplnky, ktoré nefungujú ako liek. Skôr ako prevencie pred vznikom vysokého krvného tlaku, no ak už je rozvinutý, veľa toho nezmôžu. Práve rôzne výživové doplnky vám môžu v lekárni ponúknuť ako alternatívnu liečbu tejto diagnózy, na ktorú nepotrebujete predpis.

Podstatnou zložkou liečby vysokého krvného tlaku je ale úprava stravy, pohybu a rôznych zlozvykov. Nakoľko práve tie majú za následok vznik a zhoršenie aktuálneho stavu. Určite by ste mali obmedziť alebo úplne vylúčiť tie jedlá a nápoje, ktoré sme uviedli vyššie a rovnako aj kofeín. Teda kávu, niektoré čaje či iné nápoje a hlavne obmedzte solenie. Namiesto umelých sladidiel používajte prírodné, napr. med. Namiesto bieleho pečiva konzumujte zdravšie, celozrnné pečivo. Do stravovania si pridajte viac ovocia a zeleniny (jablká, hrušky, cvikla, kapusta, zeler…), vlákniny a hlavne pite dostatok vody! Na vysoký krvný tlak a aktivitu srdca majú veľmi dobrý účinok aj omega 3 mastné kyseliny obsiahnuté napr. v rybách, v orechoch. Vhodné sú aj probiotické mliečne výrobky. Fajčenie a alkohol sú samozrejme úplne zakázané.

Následkom neliečenia je aj rýchla a bolestivá smrť

Aby sme vás presvedčili o tom, že neliečenie je určite zle vybraná možnosť, povieme vám o možných následkoch tohto rozhodnutia. Hlavne starší ľudia sú čím ďalej, tým viac naklonení k názoru, že telo netreba nijako umelo ovplyvňovať, lebo všetko sa len zhorší. Deje sa to ale hlavne vtedy, ak sa liečba nerešpektuje podľa pokynov, prípadne ak ju lekár podcení. Svojho lekára by ste už mali viac menej poznať. V prípade vysokého krvného tlaku sa ale môže diagnóza zhoršiť aj bez toho . Čo sa teda môže stať?

Ako iste viete, srdce a cievy sú veľmi dôležitou časťou nášho tela, ktoré v ňom zabezpečujú kolovanie krvi. V dôsledku hore uvedených príčin dochádza k zužovaniu a upchávaniu ciev, čo môže viesť k ich úplnému upchaniu alebo pretrhnutiu. Z toho plynú také ťažkosti ako odumretie a amputácia končatín, kolaps obličiek, strata alebo poškodenie zraku, mozgová príhoda, srdcový infarkt a samozrejme aj smrť. Spôsobených ťažkostí je určite viac, no tieto sú tie najvážnejšie, ktoré už neovplyvnia len váš život, ale aj životy vašich blízkych. Preto je liečba vysokého krvného tlaku skutočne nevyhnutnosťou.